Dieta Śródziemnomorska

Dieta ta została odznaczona w roku 2010 przez wpisanie na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, ponieważ jest to coś więcej niż zdrowa żywność, i została skonsolidowana jako kultura, która wspiera interakcje społeczne, poszanowanie lądu i różnorodność biologiczną oraz zachowuje tradycje i rzemiosła związane z rolnictwem oraz rybołówstwem.

Głównymi składnikami są oliwa z oliwek, zboża, owoce, warzywa, umiarkowana ilość mięsa, ryb i produktów mleczarskich oraz wiele przypraw.
Zazwyczaj jedzenie spożywane jest z winem.
UNESCO wspomina o Soria, w Castile-León, jako wyraźnym przykładzie miasta, które dba o dietę śródziemnomorską, choć spotkać ją można w całej Hiszpanii.

Odpowiednio ułożona dieta wzorowana na zasadach diety śródziemnomorskiej dostarcza nam dużej ilości energii i wartości odżywczych. Jest ona bogata w składniki mineralne, błonnik oraz witaminy. Dieta Śródziemnomorska uważana jest za jedną z najlepszych diet w Europie, ponieważ przynosi wiele korzyści związanych ze zdrowiem.

Jest to styl odżywiania dla osób aktywnych, dbających o zdrowie. Ten rodzaj diety uważany jest za jeden z najlepszych wzorców żywieniowych, pozwalających na utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Nie wymaga specjalnych wyrzeczeń.

Badania wykazują, że tradycyjna dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca. Analiza przeprowadzona na ponad 1.5 mln zdrowych dorosłych wykazała, że po zastosowaniu diety śródziemnomorskiej, osoby te doświadczyły zmniejszonego ryzyka śmierci z powodu wystąpienia chorób serca, raka, jak również choroby Parkinsona oraz choroby Alzheimera.

Warto dodatkowo pamiętać o aktywności fizycznej. Regularny wysiłek fizyczny jest tak samo ważny dla organizmu jak zdrowa i rozsądna dieta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.com - Costa Blanca w Hiszpanii, newsy i informacje.