Praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązują inne przepisy co do prawa jazdy. Sytuacja jest skomplikowana również w Hiszpanii. Co prawda przez pewien okres czasu można jeździć na dokumencie uzyskanym w Polsce, ale jest to chwilowe. Potem trzeba zmierzyć się z mnóstwem przepisów co do wymiany prawa jazdy. Kiedy konkretnie trzeba to zrobić i jakie formalności trzeba spełnić?
Osoby Spoza Obszaru Unii Europejskiej
Osoby spoza obszaru Unii mogą prowadzić swój samochód w Hiszpanii przez sześć miesięcy. Wtedy uwzględniane jest tak zwane międzynarodowe prawo jazdy. Trzeba też pamiętać, że jest one ważne jedynie w przypadku kierowców powyżej 18 roku życia. W razie prowadzenia własnego samochodu konieczne jest też zarejestrowanie samochodu. Tutaj także ma się pół roku na zgłoszenie tego właściwym organom celnym. Trzeba pamiętać też o specjalnej naklejce, która wygląda jak flaga Unii Europejskiej lub flaga kraju pochodzenia. Warto poszukać informacji w konsulacie swojego państwa lub w hiszpańskim urzędzie ruchu drogowego.
Osoby z Unii Europejskiej
W przypadku mieszkańca Unii Europejskiej prawo jazdy ważne jest dłużej, bo aż dwa lata. To samo w przypadku Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). To w zasadzie te same państwa, dodając do tego Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Istniejące prawo jazdy może dalej wtedy obowiązywać, ale trzeba uaktualnić swoje aktualne dane. Przy takich okazjach trzeba spełnić te same formalności, których dokonują Hiszpanie.
Po pierwsze trzeba mieć aktualne badania, które różnią się delikatnie od tych polskich. Również jak w przypadku osób spoza Unii ważny jest wiek, czyli 18 lat. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od kategorii może się on zmieniać. Po dwuletnim okresie ważności licencję Unii Europejskiej trzeba zamienić na licencję hiszpańską. Od tej pory trzeba ją aktualizować raz na 10 lat. W przypadku ukończenia 65 lat należy ją odnawiać co 5 lat.
Badania i Rejestracja Danych
Badania lekarskie polegają nie tylko na sprawdzeniu kondycji fizycznej, ale również psychicznej. Ważna jest umiejętność utrzymania koncentracji, dobry wzrok czy zręczność. Badania można przeprowadzić w Centrum Kontroli Kierowców (Centro de Reconocimiento de Conductores Autorizado). Dzieje się to w siedzibie głównej prowincji. Co ciekawe wszystkie formalności można spełnić będą jeszcze w Polsce. Trzeba wtedy poinformować polski organ, którym jest Ambasada Królestwa Hiszpanii. Zarówno w kwestii badań, jak i rejestracji danych.
Rejestracja wszelkich danych odbywa się w Centralnym Rejestrze Kierowców i Drobnych Przestępców, a konkretnie w Dyrekcji Ruchu (po hiszpańsku Registro Central de Conductores e Infractores). Należy to zrobić w okresie 6 miesięcy od przyjazdu do kraju. Należy też pamiętać o różnych karach, które grożą za zlekceważenie formalności. W przypadku jeżdżenia bez wymiany prawa jazdy grozi mandat w wysokości 200 euro. Znacznie taniej wykonać badania i rejestrację, które są kwestią paru euro. Nową licencję trzeba wyrobić również w przypadku przekroczenia punktów karnych.
Jakie Dokumenty Są Potrzebne Przy Wymianie Prawa Jazdy?
Równoważne prawo jazdy w Hiszpanii mogą utrzymać obywatele 20 państw, w tym również Polski. Wymagane jest wtedy przedstawienie paru podstawowych dokumentów. Ich lista lubi się zmieniać, dlatego lepiej sprawdzać aktualne przepisy w hiszpańskim urzędzie ruchu drogowego. Władze lokalne zażądają od nas formularz wniosku, gdzie wypisuje się podstawowe dane. Nie obędzie się bez paszportu lub dowodu osobistego. Należy też skserować swoje prawo jazdy, które należy również przynieść w stanie oryginalnym.
Osobną sprawą jest uzyskanie numeru NIE, zwanego też identyfikacyjnym. Jest on przydzielany każdemu, kto nie jest obywatelem hiszpańskim. Dzięki niemu można załatwić wiele spraw, przykładowo w sprawie kont bankowych czy wynajęcia mieszkania. Niestety, ale w jego przypadku znowu trzeba spełnić parę formalności urzędowych i wypełniać formularze. Koszt jego uzyskania to około 10 euro.
Trzeba także uzyskać certyfikat rezydencji. Można się o niego ubiegać po 3 miesiącach pobytu w Hiszpanii. Jest się wtedy oficjalnym mieszkańcem kraju i osobę obowiązują te same prawa co Hiszpana. W przypadku osób z Unii Europejskiej uzyskanie miana rezydenta podatkowego nie jest jednak trudne. Do formularza o wymianę prawa jazdy należy również dołączyć dwa zdjęcia o wymiarach 32 na 25 milimetrów.
Na sam koniec potrzebne są jeszcze dwa oświadczenia. Trzeba zaznaczyć, że osobie nigdy nie zostało zabrane prawo jazdy oraz że nie posiada się innego prawa jazdy w innym kraju. Przy spełnieniu wszystkich formalności wystarczy jedynie zapłacić 20 euro. Nowe prawo jazdy będzie gotowe w przeciągu kilku tygodni.