Największa Bitwa na Jedzenie w Hiszpanii

Czy chciałbyś w zabawny sposób rozładować napięcie i zredukować stres? W tym poście proponujemy jeden z najlepszych sposobów na zrobienie tego:

festiwal La Tomatina w Buñol w Hiszpanii.

1. Co to jest La Tomatina?

Największa bitwa jedzeniowa na świecie odbywa się nieco ponad 40 kilometrów od Walencji. La Tomatina to znany na całym świecie festiwal, który zmienia Buñol w jedno z ulubionych miejsc imprezowiczów na całym świecie.

Zgodnie z tradycją, 28 sierpnia, ulice i mieszkańcy Buñol malują się na czerwono, ponieważ odbywają się jedne z najbardziej oryginalnych wydarzeń roku.

2. Jak powstała La Tomatina?

Zwyczaj rzucania dojrzałych pomidorów sięga 1945 roku. Chociaż nie wiadomo na pewno, jak powstała La Tomatina, istnieje wiele popularnych wyjaśnień. Jedna z powszechnych interpretacji jest taka, że ​​wszystko zaczęło się podczas parady Gigantes y Cabezudos. Spontanicznie, kilkoro młodych ludzi rozpoczęło walkę na jedzenie, wykorzystując owoce i warzywa z pobliskiego stoiska.

Wreszcie, po kilku nieudanych próbach zakazania obchodów festiwalu, La Tomatina powróciła do łask pod koniec lat 50.

3. Czego potrzebuję, aby wziąć udział w festiwalu?

Aby dołączyć do jednej z najbardziej wyjątkowych fiest na świecie, po prostu wybierz ze swojej garderoby najmniej ulubiony strój i załóż coś, co ochroni również twoje oczy (nie znamy nikogo, kto lubi mieć w oczach sok pomidorowy). Najlepiej założyć gogle, aby móc zanurzyć się w tej rzece pulpy pomidorowej bez żadnych obaw – poza dobrą zabawą.

Chociaż pomidory są bardzo dobre dla skóry i są nawet używane jako maska ​​na twarz, plamy z ich soku są prawie niemożliwe do usunięcia z ubrań, dlatego zalecamy wybranie starej koszulki oraz spodni, które możesz wyrzucić po założeniu.

Nie martw się o sprzątanie. Pod koniec walki lepkie ulice Buñol są spłukiwane wodą ze węża pożarniczego, a uczestnicy wykorzystują to do usunięcia wszelkich kawałków pomidorów przyklejonych do nich. Można też skorzystać z miejskich fontann, a nawet wykąpać się w rzece.

4. Zasady i zalecenia dotyczące La Tomatina

• Rzucanie pomidorami rozpoczyna się około godziny 10 podczas zawodów zwanych palo jabón lub cucaña. Zawody polegają na nasmarowaniu długiego słupa mydłem, aby był śliski, a na wierzchu ułożeniu utwardzonej szynki. W momencie, gdy danej osobie uda się to zrobić, wystrzeliwuje się pistolet startowy i rozpoczyna się bitwa.

• Nie rzucaj butelkami ani innymi przedmiotami, które mogą być niebezpieczne lub spowodować uszkodzenia. Dozwolone są tylko pomidory.

• Zmiażdż pomidory przed rzuceniem, aby nie zranić innych uczestników.

• Zachowaj bezpieczną odległość od ciężarówek przewożących amunicję. To jedyne pojazdy, jakie zobaczysz w okolicy.

• Przestań rzucać pomidorami, gdy usłyszysz odgłos drugiego wystrzału, który sygnalizuje koniec walki.

• Jeśli chcesz robić zdjęcia, weź ze sobą wytrzymały, wodoodporny aparat lub zabezpiecz swój aparat odpowiednim futerałem.

• Zarezerwuj nocleg lub zakwaterowanie z dużym wyprzedzeniem.

• Przyjedź na miejsce wcześniej: drogi do Buñol zamykają się dla ruchu o godzinie 7 rano. Po tym czasie do starego miasta będzie można dostać się tylko pieszo. Zaleca się parkowanie pojazdów poza centrum miasta.

• Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami pracowników ochrony.

• Bilet należy kupić z wyprzedzeniem. Zrób to w jednym z oficjalnych punktów sprzedaży.

5. La Tomatina w innych miejscach na świecie.

Cóż, zabawa sprawia, że ​​świat jest piękniejszy, prawda? Podobnie jak jedzenie, tradycje przekraczają granice: obecnie repliki tego festiwalu możemy znaleźć w innych krajach świata (m.in. w Argentynie, Kostaryce, Kolumbii, Chile, Chinach, Korei Południowej).

Swoją drogą, jeśli myślisz, że La Tomatina brzmi jak wielkie marnotrawstwo żywności, powinieneś wiedzieć, że prawie 140 ton użytych dojrzałych pomidorów nie nadaje się do spożycia przez ludzi i dlatego wykorzystuje się je podczas tego festiwalu do świetnej zabawy. Jak mówi hiszpańskie hasło: „¡aquí hay tomate!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.com - Costa Blanca w Hiszpanii, newsy i informacje.