Calpe

Calpe leży u brzegów Morza Śródziemnego i otoczone jest pięknym krajobrazem gór oraz winnic. Wiele starożytnych cywilizacji osiedlało się w tym mieście, w regionie Marina Alta w Alicante, historia opowiada wiele zachowanych pozostałości, które obejmują rzymskie łaźnie „Baños de la Reina” (Łaźnie Królowej).
Głęboko zakorzenione tradycje harmonijnie współistnieją z przemysłem turystycznym, co czyni miasto jednym z głównych miejsc na wybrzeżu Costa Blanca. Jedenaście kilometrów plaż i zatok, przystani i pięknego środowiska naturalnego sprawiają że miasto jest jeszcze bardziej atrakcyjne. Uwzględniając oczywiście niesamowitą gastronomię, autentyczną wizytówkę kuchni Alicante.

Calpe, miasto o długiej historii i głęboko zakorzenionych tradycjach, jest również jednym z głównych miejsc turystycznych na wybrzeżu Costa Blanca.
Przystań, promenada i jedenaście kilometrów wybrzeża, oznaczone klifami, plażami i zatoczkami – to tylko niektóre z wielu atrakcji.

Inną atrakcją jest jeden z symboli miasta, Rock of Ifach, ogromna skała wapienna o wysokości 332 metrów, która wnika w morze i nadała miastu nazwę. Region ten został uznany za rezerwat przyrody ze względu na różnorodność botaniczną i faunalną. Najlepsze widoki na Calpe i jego linię brzegową rozpościerają się z góry skały.

Łagodny klimat i szczególna orografia tego obszaru sprawiają, że miasto jest idealnym miejscem dla wszystkich, od tych, którzy szukają plaż i słońca po fanów sportów na świeżym powietrzu.

Kioski gastronomiczne i stanowiska wynajmu sprzętu oferujące deski windsurfingowe i narty wodne usytuowane są wzdłuż plaż La Fossa i Arenal, które posiadają piękną promenadę i oferują wszelkiego rodzaju usługi.

Wśród wielu cichych zatoczek znajduje się Les Bassetes, słynąca z pięknego dna i krystalicznie czystych wód. Zatoczka ta rywalizuje z innymi, takimi jak La Manzanera i Les Urques jeśli chodzi o piękno, idealne do żeglowania i nurkowania. Miłośnicy sportów na świeżym powietrzu mogą wspinać się tutaj po Rock of Ifach lub zwiedzać Barranc del Mascarat i Oltá Mountain.

Calpe zamieszkiwały różne kultury śródziemnomorskie, a obecne miasto powstało w okolicach Rock of Ifach. Jego historia opowiadana jest przez zachowane pozostałości, w tym Baños de la Reina (Łaźnie Królowej), z czasów rzymskich.
Historyczna dzielnica Calpe graniczy ze starymi murami, wzniesionymi w XV wieku, aby bronić miasto przed atakami piratów. Obok dzielnicy Moorish w El Arrabal zachowana jest część średniowiecznego muru obronnego, niektóre fronty i duża wieża Peça. W pobliżu znajduje się kościół parafialny poświęcony Virgin of the Snow (Dziewicy Śniegu), pochodzący z XV wieku, jest jedyną świątynią gotycką i mudejarową w regionie Walencji.

W Calpe znajdują się również dwa piękne przykłady architektury sakralnej: eremy La Cometa i San Salvador, obydwa z XVII wieku.
Wiejska tradycja tego miasta dominuje na jego obrzeżach. Wzgórza pokryte winnicami przeplatają się z pięknymi przykładami lokalnej architektury, takimi jak Casa Nova, typowa farma z wyglądem fortecy Pou Salat, starodawna dostawa wody.

Tradycyjna gastronomia w Calpe polega głównie na ryżu i rybach. Prócz znanego Arròs del Senyoret, jest tutaj również kilka innych potraw wartych uwagi. Typowymi potrawami są również zapiekana ośmiornica oraz Llauna de Calpe (gulasz rybny). Każdemu z tych przysmaków powinno towarzyszyć wino z etykietą Alicante.
Podobnie jak w pozostałych miastach Alicante, Calpe również posiada kalendarz kulturalny wypełniony fiestami i rozrywką. Od Carnival to Fallas de San José (19 marca), włączając w to Bonfires of San Juan (24 czerwca) oraz festiwal Moors and Christians (październik). Święto lokalne, poświęcone Virgen de las Nieves (Dziewicy Śniegu), odbywa się 5 sierpnia.

Z Calpe można zaplanować wiele innych wycieczek po innych miastach na wybrzeżu Costa Blanca. Denia i Jávea znajdują się na północ od Cabo de la Nao (Nao Cape). Są to miasta turystyczne o rozległym wybrzeżu plaż i zatoczek. Wizyta może obejmować również rezerwat przyrody Montgó Nature Reserve, gdzie kontur górski rozmywa się w Morzu Śródziemnych, tworząc spektakularne klify.

Na północy znajduje się miasto Teulada, słynące z winnic. Altea jest zdominowana przez niebieską kopułę kościoła Virgen del Consuelo. L’Alfàs del Pi to miasto śródlądowe, które spotyka się z morzem na plaży Albir. Benidorm ze swoimi doskonałymi plażami to region, który jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Alicante.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.com - Costa Blanca w Hiszpanii, newsy i informacje.