Morfologia: mały kontynent Hiszpania

Hiszpania: kraj o pięknym i zróżnicowanym krajobrazie i wielkim bogactwie geograficznym.

Hiszpania jest geograficznie podzielona na odrębne terytoria. Jej średnia wysokość wynosi 600 metrów, czyli dwa razy więcej niż średnia europejska.
Jej najwyższe szczyty to Teide (3,718 m), na Teneryfie; Mulhacén (3,478 m), w Granadzie; i Aneto (3,404 m), w Pirenejach.
Brzegi mają bardzo zróżnicowane kontury, ponieważ należą do różnych systemów klimatycznych i są otoczone przez różne morza i oceany.

Ogólną strukturę półwyspu można opisać mniej więcej tak; Wielki, centralny płaskowyż (kastylijski Meseta) przecina się na dwa płaskowyże (północ i południe) i podzielony jest przez góry Środkowe i Toledo. Ten płaskowyż otoczony jest przez inne górzyste struktury znajdujące się na jego obrzeżach: masyw galicyjski, pasmo górskie w Kantabrii, Góry Iberyjskie i Sierra Morena.
Górzystą strukturę Półwyspu określają trzy obszary zewnętrzne: Pireneje, Andaluzja i góry Katalońskie.

Wyspy Kanaryjskie to region z najdłuższymi liniami brzegowymi (1,546 km), a ich ziemia wzrasta w wyniku gromadzenia się wulkanów.
Z drugiej strony, Baleary mają urozmaiconą płaskorzeźbę pasma górskiego Tramuntana na Majorce, na nizinach wyspy Minorka – tam, gdzie poziom lądowy nie przekracza 300 metrów, z wyjątkiem El Toro (357 m) – i łagodną płaskorzeźbę Ibizy, gdzie najwyższe miejsca to Sa Talaiassa (475 m) i Puig Gros (415 m).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.com - Costa Blanca w Hiszpanii, newsy i informacje.