Położenie geograficzne Hiszpanii

Hiszpania leży na południowym zachodzie Europy.

Hiszpania zajmuje powierzchnię 505,955 kilometrów kwadratowych, co umieszcza ją wśród pięćdziesięciu największych krajów na świecie.

Największa część terytorium położona jest na Półwyspie Iberyjskim, a reszta – około 12,500 kilometrów kwadratowych – to wyspy, Baleary i Wyspy Kanaryjskie plus 32 kilometry kwadratowe, które podzielone są na miasta Ceuta i Melilla, położone na wybrzeżu Afryki.

Znajdowanie się Półwyspu Iberyjskiego na krańcowo – południowym zachodzie Europy i zaledwie 14 kilometrów od kontynentu afrykańskiego, dało Hiszpanii dużą wartość strategiczną:
Morze Śródziemne z jednej strony i Afryka i Ameryka z drugiej strony. Fakt, że duża część Hiszpanii jest półwyspem wyjaśnia także długość jej linii brzegowej, która biegnie wzdłuż Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego.

Wynikiem położenia pomiędzy 36 a 43 stopniami szerokości geograficznej północnej, panujący tam klimat waha się od łagodnego klimatu oceanicznego na północy, do kontynentalnego, śródziemnomorskiego w centrum i śródziemnomorskiego na wschodzie i południu, co sprawia, że istnieje wiele czynników wpływających na to, że Hiszpania jest mokra na obszarach północnych i górskich (gdzie istnieją bujne i zielone lasy) oraz sucha nad Morzem Śródziemnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.com - Costa Blanca w Hiszpanii, newsy i informacje.