Spacer drogą Świętego Jakuba

Spacer drogą Świętego Jakuba: El Camino de Santiago

W ubiegłym roku ponad 300 000 ludzi postanowiło podążyć drogą Świętego Jakuba, utrzymując tradycję, która sięga ponad tysiąca lat.

Historia

Wracając do początków całej historii, na początku lat 800, pustelnik mieszkający w lesie zauważył na niebie dziwną gwiazdę. Postanowił poinformować miejscowego biskupa, który postanowił podążać za światłem i zobaczył, że oświetla ono starożytny, kamienny grobowiec zawierający trzy ciała. Biskup stwierdził również, że jednym z tych ciał są szczątki Santiago el Mayor (James the Greater), i szybko zawiadomił króla.

I okazało się, że pierwszą osobą, która przeszła El Camino de Santiago był król Alfons II Asturii, który podróżował pieszo z Oviedo, aby zobaczyć niedawno odkryty grobowiec w Campostela (campo de estrellas – pole gwiazd). Jakiś czas po tym, w miejscu, w którym znaleziono grób wybudowano katedrę Santiago de Compostela.

Podążając śladami króla, w średniowieczu chrześcijanie z Hiszpanii, Francji oraz innych części Europy pielgrzymowali przez północną Hiszpanię, aby odwiedzić grób świętego. Warto zauważyć, że w tym czasie znaczna część Półwyspu Iberyjskiego znajdowała się pod rządami Maurów w Al-Andalus, a religia stanowiła ważny element tożsamości każdego człowieka. Złoty wiek Camino trwał od 11 do 13 wieku, kiedy ludzie oraz monarchowie podążali kilometr za kilometrem w kierunku Santiago.

Dzisiaj

Mimo że Camino de Santiago narodziło się z religii chrześcijańskiej, obecnie ludzie z całego świata decydują się podróżować przez piękne krajobrazy przez wiele dni z wielu różnych powodów. Niezależnie od tego, czy szukasz duchowego wyzwolenia, przygody na świeżym powietrzu, czy po prostu chcesz zobaczyć jak to jest być całkowicie odłączonym od współczesnego świata, z pewnością znajdziesz to, czego szukasz w Camino.

Istnieje kilka różnych tras do Santiago de Compostela. Najmocniej używana prowadzi z Francji, a następnie z Portugalii. Najczęściej odwiedza się ten region latem, kiedy dobra pogoda jest gwarantowana. Dlatego też, osoby które wolą ominąć tłumy oraz upał, mogą rozważyć przejście tej trasy wiosną lub jesienią.

Kiedy postanawiasz rozpocząć podróż, polecamy ci zdobyć paszport pielgrzyma oraz stemplować go w hostelach, restauracjach oraz kościołach, aby wiedzieć jak daleko zaszedłeś. Aby pokonać tę trasę musisz przejść co najmniej 100 km (62 mil) lub przejechać rowerem co najmniej 200 km (124 mil), jeśli chcesz zdobyć oficjalną Compostela (jeśli decydujesz się Camino z powodów religijnych) lub certyfikat powitania (dla wszystkich innych), kiedy dotrzesz do Santiago de Compostela.

Droga

Na szklaku znajdziesz wiele oznaczeń w postaci muszelek oraz żółtych strzałek, które pomogą ci odnaleźć drogę. Muszelki, powszechnie spotykane na plażach w Galicji, od wieków są symbolem Camino de Santiago. Jak sam z pewnością zauważysz, muszelki oznaczać będą nie tylko ścieżkę, ale również zwisać będą z plecaków, lasek oraz zauważysz je na szyjach wielu innych podróżników – co z pewnością ułatwi ci ich identyfikację.

Przygotowanie

Kiedy decydujesz się na pokonanie Camino de Santiago, z pewnością możesz liczyć na towarzystwo ludzi z Hiszpanii oraz z całego świata.

Zatem polecamy ci wybranie się na kurs hiszpańskiego przed rozpoczęciem podróży – w ten sposób będziesz mógł lepiej się komunikować, oraz poszukać większej ilości informacji na ten temat online.

Trzymamy kciuki, powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.com - Costa Blanca w Hiszpanii, newsy i informacje.